Tuesday, March 26, 2019

τριτη εθνικη ποδοσφαιρο βαθμολογια

νοντα αδερφη καλη διαμονη

Σε ένα παγωμένο ΟΑΚΑ βρέθηκε αρκετός κόσμος, που ήθελε να δει τη νέα ΑΕΚ του Μανόλο Χιμένεθ και τελικά μόνον αυτή είδε, αφού ο Αστέρας δεν «εμφανίστηκε» καν στο γήπεδο, παίζοντας παθητική άμυνα και ολοκληρώνοντας το πρώτο 45λεπτο δίχως μία τελική προσπάθεια.

4026092
(Ο Μανόλο Χιμένεθ (αρ.) επιστρέφει στο ΟΑΚΑ - Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Η Ένωση χωρίς να κάνει κάτι ιδιαίτερο, προσπάθησε να παίξει ορθολογικά και όταν κατάφερε να κυκλοφορήσει γρήγορα την μπάλα έβγαλε φάσεις. Σε μία από αυτές Ο Πέκχαρτ με εντυπωσιακή κεφαλιά άνοιξε το σκορ (24), ενώ στο 38 ο Χαμντανί πρόλαβε πάνω στη γραμμή το πλασέ του Χριστοδουλόπουλου.

4025999
(5 γκολ για τον Πέκχαρτ στο πρωτάθλημα - Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Το β μέρος ξεκίνησε με γκολ από ωραία κίνηση και σουτ εκτός περιοχής του Μάνταλου, που νίκησε το Ντοναρούμα για το 2-0, που ήταν και το τελικό σκορ. Ο Αστέρας ήταν τραγικός, κάνοντας μόλις ένα σουτ με τον Καλτσά στο 61 και τον Μπάρκα δύσκολα να διώχνει σε κόρνερ.

4026184
(Ο πανηγυρισμός του Μάνταλου - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Το 90λεπτο ολοκληρώθηκε με το Ντοναρούμα να κρατά μόνος του σε αξιοπρεπή επίπεδα το σκορ, σταματώντας εντυπωσιακά δυο φορές το Γιόχανσον (σε τετ α τετ και κεφαλιά), ενώ και ένα φάουλ του Χριστοδουλόπουλου πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι. Πάντως από το 70 και μετά και η ΑΕΚ κατέβασε ταχύτητα, ο Αϊντάρεβιτς που μπήκε αλλαγή στο 65 δεν έκανε αισθητή την παρουσία του (ο Βάργκας μπήκε στο 87, ενω ο Γαλανόπουλος ποτέ, και ας σηκώθηκε στο 91 στην γραμμή, αφού το παιχνιδι δεν σταμάτησε). Ο δε Αστέρας τελείωσε με 10 το ματς, αφού στο 80 κτύπησε ο Γκοντό (θλάση) και ο Ελευθερόπουλος είχε κάνει τις αλλαγές του.

4026240
(Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Ο Χιμένεθ δήλωσε ότι η νίκη ανήκει στην δουλειά του Ζοσέ Μοράις (που έστειλε μήνυμα πριν το ματς με ευχές στους παίκτες αλλά και τον Ισπανό τεχνικό) και η ΑΕΚ κρατά το τρίποντο που την έφερε στους 25 βαθμούς (όσους έχει και ο ΠΑΣ, που παίζει αύριο με τον ΠΑΟΚ) και φτιάχνει κάπως το κλίμα ενόψει της συνέχειας.